Övvizsga szabályzat






ÖVVVIZSGA SZABÁLYZAT










Érvényes: 2017. augusztus hónaptól







A VIZSGA



Az övvizsgára jelölés az edző/sensei/senpai feladata. Kötelessége vizsgálni a megfelelő idő elteltének vizsgálatát, jelenlétek számát, a kötelező edzőtábor meglétét, a vizsgázó erőnlétét, technikai és elméleti tudását. Elméleti felkészültségen emberi és erkölcsi hozzáállást is vizsgál a vizsgára kijelölő edző! Amennyiben ezek megvannak, csak azt jelölheti ki vizsgázni.
Az övvizsga a vizsgázó erőnléti, technikai és elméleti felkészültségét tükrözi, mely objektívan mutatja meg a karatéka jártasságát a megszerzett tudások terén. Minden vizsgát az egyesület köteles bejelenteni, melyben közli a vizsga időpontját, helyszínét, vizsgáztató nevét. Az egyesület 1 iskolaévben 2 övvizsgát rendez a KAKUSEI Karate Iskolákba járóknak. Az egyesület köteles jegyzőkönyvet vezetni az övvizsgáról, azt tárolni és megőrizni.

A Karate Iskola övvizsgái nyilvánosak, azokat bárki megtekintheti, amennyiben viselkedésével a karate etikettjét nem sérti meg, valamint nem zavarja a vizsgázókat és a vizsgáztatót.

Helyszín:

A vizsga szervezője köteles olyan helyszínt biztosítani, amely alkalmas a vizsgaanyagban szereplő gyakorlatok biztonságos végrehajtására. Továbbá legyen szabad terület a vizsgára várakozók felkészülésére, és a szülők, vendégek elhelyezésére is.

Vizsga menete:

A vizsga kezdetén a vizsgázók felsorakoznak övfokozat szerint a vizsgáztatóval szemben, és a rangidős tiszteletadást vezényel. Ezután a vizsgáztató levezényli a vizsgát. A vizsga befejeztével a vizsgáztató értékeli a vizsgát és kihirdetésre kerül a vizsga eredménye. A vizsga végén ismét felsorakoznak a vizsgázók, és a rangidős tiszteletadást vezényel.

Vizsgázó:

Vizsgát tehet minden a KAKUSEI Kulturális, Szabadidő és Sportegyesülethez tartozó karatéka aki:
  • Rendelkezik érvényes BUDO PASS-val, új tag a vizsga után kaphatja meg, mellékelnie kell 1 db igazolványképet a vizsgára.
  • Az övfokozatának megfelelő kivárási idejét edzéssel töltötte, és edzője alkalmasnak tekinti (edzői ajánlás!) az övvizsga letételére (1 iskolaévben maximum 2 övvizsga lehetséges, max. 25% hiányzással, ezen felüli hiányzás esetén övvizsgát nem tehet. Barna övtől (3 kyu) évente „csak” 1 vizsgát tehet.)
  • Legalább 1 edzőtáborban részt vett 1 iskolaévben!
  • Aki befizette a vizsgadíjat, és nincs hátraléka az egyesülettel szemben. 

Kötelessége:
  • A vizsgán megjeleni pontosan, kezdés előtt 15 perccel (késve érkező automatikusan kizárja magát a vizsga alól!).
  • A vizsgán megjelenni tiszta karate giben (lehetőleg egyesülete jelvényét viselve), majd határozottan, komolyan és tisztelettel végrehajtani a vizsgáztató utasításait legjobb tudása szerint.
  • A vizsgáztató kérdéseire érthetően és lényegre törően válaszolni.
  • Tilos a vizsgázónak engedély nélkül közbeszólni és magyarázkodni.

Jogai:
  • Teljesítményének szakszerű, igazságos és pártatlan elbírálása.
  • Ha valamit nem ért kar felemeléssel jelezni és felvilágosítást kérni.

Vizsgáztató:

Kötelessége:
  • A vizsgán megjeleni tiszta karate gíben és határozottan, szakszerűen levezényelni a vizsgát.
  • Szakszerűen, objektíven elbírálni a vizsgázók teljesítményét és azt az egyesület által rendszeresített jegyzőkönyvben rögzíteni, majd saját irattárában azt tárolni. (A jegyzőkönyvet joga van megtekinteni a vizsgázónak és az edzőjének, valamint a szövetség elnökségének)
  • A vizsga végén értékelni a vizsgát és kihirdetni az eredményt.

Jogai:
  • Legjobb belátása szerint kialakítani a helyszínen a vizsga-, a vizsgára várakozók- és a nézők területét.
  • A vizsga menetét-rendjét meghatározni.
§  A karate-do etikettjét és szellemét megsértőket azonnal kizárni a vizsgából, illetve az ilyen nézőket elküldeni.

Pótvizsga:

Ha a vizsgázó nem felelt meg a vizsga követelményeknek pótvizsgát tehet. A pótvizsga és a vizsga között minimum 6 hónapnak kell eltelnie. A vizsgáztatónak a nyújtott teljesítmény alapján meg kell határozni, hogy a teljes vizsgát, vagy csak a kritikus részeket kell a vizsgázónak megismételni. A vizsgáztatónak kötelessége közölni a vizsgázóval a döntését és kijelölni számára a fentiek alapján azt az időpontot amikortól a pótvizsgára jelentkezhet.



KYU FOKOZATOK ÉS ÖVSZÍN JELÖLÉSÜK


10. kyu
fehér öv
9.kyu
citromsárga öv
8.kyu
narancssárga öv
7.kyu
narancssárga öv
6.kyu
zöld öv
5.kyu
zöld öv
4.kyu
kék öv
3.kyu
barna öv
2.kyu
barna öv
1.kyu
barna öv
A VIZSGAANYAG ÉRTELMEZÉSE

Az övvizsga a technikai képzettség, a harci szellem, az elsajátított tudás és képesség értékelésére szolgál.


A vizsgaanyag három lényegi részből áll: erőnlét, elmélet, technikák.


  1. Erőnléti vizsga

Az erőnléti vizsgától vagy annak egyes részeitől a vizsgáztató eltekinthet, alacsony v. idős életkor, túlsúly stb. esetén, ez a vizsgáztató döntése. A vizsgázó kondicionális képességeit értékeli a vizsgáztató. 3. kyu-tól nincs külön erőnléti felmérő, mert a vizsgáztató a több ellenfeles küzdelmek teljesítményei alapján fel tudja mérni a vizsgázó kondicionális képességeit. Gyakran a technikai vizsgáztatók elvárják, hogy övvizsgára csak olyanok jelentkezését engedjék meg az edzők, akik ezt teljesíteni tudják, így az idő rövidsége miatt egy-egy övvizsgán az erőnlét nincs vizsgálva, de minden edzőnek joga van úgy dönteni, hogy nem enged valakit övvizsgára, ha a kondíciója, vagy a hozzáállása nem megfelelő.


  1. Elméleti vizsga

Ebben a részben a karate történetével, elméletével, szellemiségével, technikáival kapcsolatos ismereteket értékeli a vizsgáztató. Ez a vizsga önálló kutatómunkát követel, a vizsgázótól amennyiben meg akar felelni a követelményeknek. Ehhez edzőtáborokban kell részt venni (1 iskolaévben legalább 1-szer), ahol az övvizsga követelményeknek megfelelően az elméleti anyag oktatása is folyik.

A vizsgázónak ismernie kell a vizsga anyagában szereplő japán szavak és kifejezések (technikák-gyakorlatok neveit) magyar megfelelőjét, továbbá a meghatározott kérdésekre kell lényegere törően felelnie. A vizsgáztatónak joga van az előző vizsgák kérdéseiből is kérdezni, valamint ettől eltekinteni. Gyakran a technikai vizsgáztatók elvárják, hogy csak olyan vizsgázó tegyen övvizsgát, aki egy előzetes felmérésen ezeket már megfelelte, edzője csak ilyen karatékát engedjen vizsgázni (ez az edző felelőssége).


  1. Technikai vizsga

A technikai vizsga három lényegi részből tevődik össze: kihon, kata, kumite.

  1. KIHON:

A vizsgaanyag kihon részében a vizsgázó mutassa meg az alapiskolában tanultakat az övszintnek megfelelő hozzáállással és technikai szinten.

A gyakorlatokat, a vizsgáztató vezényszavait követve kell végre hajtani: „Kamae!” vezényszóra a meghatározott állásba kilép a vizsgázó, majd a meghatározott technikát-kombinációt a vizsgáztató számolására négyszer végrehajtani. Ezután hátrafelé, vagy „Mawate!” vezényszó után visszafelé is a vizsgáztató számolására négyszer végrehajtani a következő technikát-kombinációt, majd a „Yame” vezényszóra visszaáll a kiinduló helyzetbe. A „Kamae!”, és a „Mawate!”, valamint a negyedik számolást követő technikák-kombinációk utolsó technikáinál „Kiai!” alkalmazása kötelező. („Kiai” is technika, nem öncélú ordibálás, ezért aki nem alkalmazza, bukással számolhat.)

  1. KATA:

Vizsga kata: a vizsgázó végrehajtja a vizsgaanyagban kijelölt katát, majd a vizsgáztató által a vizsga katából kiemelt kombinációt értelmezi (bunkai) az általa választott partnerrel övszintnek megfelelő hozzáállással és technikai szinten.

Kata ismeret: amely a feltüntetett kata mozdulatainak ismeretét követeli meg, nem a tökéletes technikai bemutatását.

  1. KUMITE:

A vizsgázó az övfokozatának megfelelő kumite gyakorlatokról (páros küzdőgyakorlatok) ad számot a hozzá tartozó etikett szigorú betartásával.

Amennyiben vizsgázó váltott ellenfeles küzdelmet hajt végre, a küzdelem legyen folyamatos, megállítani csak sérülés, dulakodás, földre kerülés esetén szabad, ill. ha azt a vizsgáztató szükségesnek látja.



Tököl, 2017.augusztus





Készítette: „KAKUSEI” Kulturális, Szabadidő és Sportegyesület Vezetősége

Vissza

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése